TERMIN: 22 kwietnia 2018
MIEJSCE: Gdynia
WSTĘP: szczegóły w opisie
Troska o naturę, promowanie proekologicznych postaw i przypomnienie jak kruchy jest nasz ekosystem, to idee przyświecające Dniu Ziemi. Z tej okazji już w ten weekend mieszkańcy Gdyni będą mogli wziąć udział w m.in. ekowarsztatach, pokazach naukowych i akcjach sprzątania miasta.
Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi jest „End Plastic Pollution” i odnosi się do walki z zanieczyszczeniem planety plastikiem.
Moc atrakcji Experymencie
Jak co roku, z okazji święta Ziemi Centrum Nauki Experyment zaprasza na warsztaty, pokazy naukowe i spotkania z ciekawymi gośćmi. Warsztatom przyświecać będzie idea recyklingu, dlatego organizatorzy zalecają zabrać ze sobą puste słoiki i stare koszulki. W trakcie warsztatów będzie można wykonać naturalne i przyjazne skórze kosmetyki oraz skuteczne i niedrogie środki czystości. Do tego wykorzystamy słoiki, a nieużywane koszulki przydadzą się w trakcie warsztatów z szycia ekotoreb.
Do tegorocznego motywu Dnia Ziemi będą nawiązywać także pokazy naukowe. Jaką wysokość miałaby wieża zbudowana ze wszystkich plastikowych butelek, które zalegają na Ziemi? Ile razy musielibyście owinąć folią spożywczą Ziemie, aby pokazać ile plastiku zużywamy? Na te i inne pytania poznamy odpowiedzi już w najbliższą niedzielę.
Z kolei gościem święta Ziemi w Experymencie będą pracownicy Detoxed Home, którzy pokażą jak zmniejszyć zużycie plastiku w domu.
Wydarzenie „Zrób to sam. Ekomanufaktura” odbędzie się w niedziele, 22 kwietnia w godz. 12 – 16. Wstęp jest wliczony w cenę biletu na wystawę.
Posprzątajmy potok Źródło Marii
Nieodłącznym elementem Dnia Ziemi są akcje sprzątania okolicznych terenów zielonych przez mieszkańców. W tym roku Miasto Gdynia, Leśnictwo Witomino i Zarząd Dróg i Zieleni zapraszają wszystkie osoby troszczące się o środowisko do wspólnego sprzątania leśnego odcinka potoku Źródło Marii.
Ochotnicy zostaną podzieleni na trzy grupy. Pierwsza odpowiedzialna będzie za usunięcie śmieci leżących w samym potoku. Druga grupa będzie odbierała śmieci od osób pracujących w grupie pierwszej. Trzecia natomiast uprzątnie śmieci z brzegów rzeki. Chętni do pracy w grupie pierwszej powinni zaopatrzyć się w kalosze. Rękawice i worki na śmieci dostarczą organizatorzy.
Zbiórka uczestników akcji będzie miała miejsce w Małym Kacku, na wysokości wejścia do lasu przy ul. Strzelców, w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.00. Zakończenie akcji planowane jest ok. godz. 14.00 w okolicy zbiornika retencyjnego Kurylec. Dla uczestników przewidziano drobne upominki.
W trosce o podwodny świat
Obchody Dnia Ziemi z Akwarium Gdyńskim będą okazją do zanurzenia się w podwodny świat i pochylenia nad problemem zanieczyszczenia wód tworzywami sztucznymi, w tym często pomijanym mikroplastikiem. Dla najmłodszych przygotowano różnorodne gry i zabawy, natomiast dla tych nieco starszych zagadki i łamigłówki. Ponadto nie zabraknie ciekawych eksponatów, wciągających historii i konkursów z nagrodami, do wygrania będą m.in. wejściówki do Akwarium. Na stoisku pojawią się również praktyczne informacje, jakich składników stosowanych w kosmetykach należy unikać, aby nie przyczynić się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska wodnego.
Dzień Ziemi z Akwarium Gdyńskim odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia w godz. 9.00 – 18.30 przed budynkiem głównym.
Sprzątamy dzielnice
Na Babich Dołach odbędzie się sprzątanie osiedla bloków (położonego przy ul. Dedala i ul. Ikara) oraz okolicy ul. Rybaków. Po sprzątaniu organizatorzy zapraszają na wspólne ognisko na polanie. Sprzątanie odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 10.00.
Na Chwarznie-Wiczlinie Dzień Ziemi organizowany jest przez mieszkańców i Rade Dzielnicy, a rejony sprzątania ustalane są przez internetową ankietę na portalu społecznościowym Facebook. Akcja odbędzie się w niedziele, 22 kwietnia.
Matka Ziemia
Światowy Dzień Ziemi ma na celu promowanie postaw proekologicznych. Pomysł zorganizowania Dnia Ziemi narodził się w 1969 r., kiedy John McConnell, amerykański ekolog i miłośnik przyrody wystąpił na konferencji UNESCO zwracając uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. Idea zyskała poparcie Josepha Alioto, burmistrza San Francisco, który 21 marca 1970 r. jako pierwszy na świecie ogłosił Dzień Ziemi. W 1971 r. Sekretarz Generalny ONZ Sithu U Thant podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym obchodzony będzie Światowy Dzień Ziemi. Na półkuli północnej ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.
Niezależnie od Światowego Dnia Ziemi, Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło w 2009 r. Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia. Ta data cieszy się dużą popularnością w wielu krajach, w tym także w Polsce. Z tej okazji na terenie całego kraju organizowane są akcje sprzątania i kampanie informacyjne dotyczące ochrony środowiska.